0

Bez wątpienia mąka bananowa to nowy superfoods, który sięgnie po miano innowacji roku. Nazywana jest zdrowszą, bezglutenową alternatywą mąki pszennej. Mąką z zielonych bananów zachwycą się nie tylko osoby z celiakią, lecz także wszyscy, którzy dbają o zdrową dietę i poszukują nowych, egzotycznych smaków.

Z czego powstaje mąka bananowa?

Wbrew pozorom mąka bananowa nie jest produkowana z bananów, które znamy i spożywamy na co dzień, czyli słodkich i aromatycznych owoców tropikalnych. Wytwarzana jest z warzywnych bananów – plantanów. Plantany są bardzo podobne do swoich żółtych kuzynów pod względem wartości odżywczych. Tego typu banany zawierają jednak więcej skrobi i dużo mniej cukru. Sprawia to, że zielone banany mają znacznie szersze możliwości zastosowania.

Czym mąka z plantanów wyróżnia się wśród mąk bezglutenowych?

Zielona mąka bananowa staje się coraz bardziej popularna, przede wszystkim dzięki obecności w składzie skrobi opornej, klasyfikowanej jako błonnik pokarmowy. Skrobia oporna "opiera się" procesowi rozpadu na cukry, co obniża indeks glikemiczny produktu. Kolejną zaletą mąki bananowej, jaką zawdzięcza skrobi opornej jest to, że pomaga w rozwoju korzystnej mikroflory jelitowej, a tym samym wzmacnia odporność naszego organizmu.

Plantany są dobrze znane w Afryce i Jamajce, jako bezglutenowa i szeroko dostępna alternatywa dla mąki pszennej. Mąka bananowa z pewnością zaciekawi wszystkich na diecie bezglutenowej, entuzjastów paleo, a także tych, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów. Egzotyczna mąka z bananów ma nie tylko mniej kalorii niż zwykła mąka pszenna, ale i jest bardziej wydajna. Dodajemy jej mniej do wypieków, zmniejszając tym samym ilość kalorii w pieczywie, ciastkach, ciastach, nie tracąc przy tym wyśmienitego smaku.

Jak stosować mąkę bananową?

Mąka wykonana z wysuszonych, zielonych bananów ma niezwykle szerokie zastosowanie. Ogromnym plusem jest to, że nie wymaga obróbki termicznej. Oznacza to, że możemy ją stosować zarówno do pieczenia, jak i na zimno do deserów oraz koktajli. Świetnie sprawdza się do wypieku naleśników, omletów, racuchów oraz gofrów. Mąka bananowa stanowi jeden z najlepszych, bezglutenowych zamienników mąki pszennej.


Bibliografia:
Langkilde A. M. i wsp. “Effects of high-resistant-starch banana flour (RS2) on in vitro fermentation and small-bowel excretion of energy, nutrients, and sterols: an ileostomy study.” American Journal of Clinical Nutrition, 75:2, str. 104-111. 2002.
Sajilata M.G. i wsp. “Resistant Starch- A Review.” Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety. V. 5, 2006.
Robinson J. C., Sauco V. G. „Bananas and Plantains” CAP International. 2010.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.